כתבה בבלוג

גן קאסה דה במביני - מונטסורי כפר סבא

כתבה על הגן שלנו בעיתון "קול הכפר"

יאנ 26. 2017 | מאת רלי

גן מונטסורי קרוי על שמה של ד'ר מריה מונטסורי (1870-1952) שהייתה רופאה איטלקייה, אנתרופולוגית ומחנכת, מונטסורי הרחיבה את רעיונותיה לשיטת חינוך מלאה הידועה כשיטת מונטסורי.

 שיטת מונטסורי שואפת לפיתוח פוטנציאל הילד ומתבססת על תצפיות הנעשות בילד ומתן תגובה המתאימה לצורכי הילד בהתאם לשלב ההתפתחות הספציפי בו הוא נמצא.

השיטה מתמקדת בפיתוח איכויות של עצמאות הילד, בטחון עצמי,  דימוי עצמי חיובי משמעת עצמית וכן יכולות של ריכוז והרגלי עבודה מסודרים.

פילוסופיית מונטסורי מדגישה את התפישה שלילד ישנו מוח קולט והוא נמצא במצב תמידי של יכולת לספיגת ידע וחוויות, ועל כן מוצגים לילדים גירויים רבים ומשימות אינטלקטואליות שרמתן הולכת ועולה כל זאת בדרכים מגוונות ובאמצעות אביזרים דידקטיים. השיטה  מבוססת על שיווי משקל נבון בין חופש לבין מסגרת שתוכננה במיוחד עבור הילד.

שיטת הלימוד המונטסורית מתבססת על אביזרים דידקטיים וסביבה מותאמת דהיינו פעילויות הנמצאות על מדפים בגובה עיני הילד והמושכות את עינו. השיטה רואה בילד יצור בעל יכולות גבוהות ללימוד עצמי. הילדים משתמשים באביזרים בשיטות ייחודיות ומתוכננים כך, שיוכלו לתמוך בהתפתחות המושגית שלהם ולספק להם חוויות והתנסויות לפי תקופת הרגישות שלהם ( לכל ילד יש תקופות רגישות או קריטיות ללמידה, חלון הזדמנות ללמידה כל ילד ותחומיו הוא)

בפועל הילד תר בחדרים השונים ובין המדפים אחר עבודה שמעניינת אותו. הוא עובד בה ומחזירה למקום. אם הילד צריך עזרה אזיי הוא מבקש מאיש  צוות הכוונה. 

המשפט : "חנוך לנער על פי דרכו" מתמצתת בצורה מדוייקת את השיטה

בגן מונטסורי הילדים נחשפים לתחומי למידה שונים כמו אסטרונומיה, גיאוגרפיה, מדע, ארכיטקטורה, זואולוגיה, בוטניקה חשבון וקריאה, והם בוחרים באופן חופשי וספונטני את המעניין אותם. בחדר כישורי החיים הילדים לומדים לקלוף ,לשייף, למזוג, לחתוך, לכבס, לגהץ, לתפור, לבשל ועוד. כמו כן יש פינת יצירה, האזנה למוזיקה, ספריה, וחדר חושים בו הילדים מריחים, טועמים, שומעים, ומרגישים דרך מיגוון רחב של פעילויות.

שיטת מונטסורי מעודדת משימות לימוד אינדיבידואליות וקבוצתיות תוך התנהגות חברתית המכבדת את הילד ואת זכויותיהם של הילדים האחרים, ומאפשרת אינטראקציה תמידית עם האחר ללמידה משותפת ולפיתוח קשרים חברתיים.

בכיתת הלימוד של מונטסורי יש קבוצה הטרוגנית אחת (2-6) הכוללת קבוצות גיל שונות. 

הילדים אינם מתחרים ביניהם אלא תומכים ועוזרים אחד לשני.

 מורים בשיטת מונטסורי רואים את תפקידם כהכוונה והדרכה יותר מאשר למידה וזאת תוך כיבוד הילד ומילוי כל צרכיו  הכוללים תמיכה ריגשית, פיזית ואיתגור קוגנטיבי. המורים פועלים מתוך ידיעה ברורה שמשימתם האדירה היא לעזור לילד לגלות את כל החבוי בתוכו.

ילדים שגדלו בסביבה מונטסורית בכל העולם מתפתחים באופן טבעי דרך חופש פעולה, לקיחת אחריות אישית וחשיבה עצמאית המובילה אותם לפיתוח תכונות של מנהיגים.

·         השיטה נותנת לילד בשנותיו החשובות ביותר, בסיס מוצק להיעשות למבוגר מפותח, אחראי,  בטוח בעצמו בעל ערכים ודרך ארץ, מאושר ומגשים את עצמו.

"תפקידינו הוא לתת לילד את האפשרות להגיע לפוטנציאל המלא שלו על מנת להפוך לאדם  עצמאי, בטוח בעצמו  ומאוזן, וכל זאת בעזרת סביבת לימודים שתגרום לו לחוויה, תעורר את
 
עניינו ותאתגר אותו"  - ד"ר מריה מונטסורי 

הכותבת היא רלי אופמן

לפרטים לגן הפועל לפי שיטה זו באיזור כפר סבא והסביבה כיתבו אי מייל לכתובת זו reli.montessori@gmail.com

הכתובת ניצנים 15 א כפר סבא    טלפון בגן 097400756 או לסוללרי  0542445116 - - רלי

 

 

1980.jpg